speleologie

Výbava

Chybí Vám na cestu nějaké oblečení, vybavení do přírody, pro táboření, rybaření apod.? Většinou je nemá vzhledem k nízkým cenám na Ukrajině význam kupovat v ČR, ale je výhodnější je nakoupit až na místě. Především je nesmyslné dovážet si vlastní jídlo, cigarety, alkohol, pohonné hmoty a mapy.

Výjimkou jsou boty, ty je nutno přivézt už z ČR, protože musí být dobře „rozšlápnuté“. Přijet v nových, alespoň několik dnů nenošených botách, by Vás mohlo dlouho mrzet.

Samozřejmostí je platný cestovní pas s imigrační kartou, kterou dostanete při přechodu hranice, peníze (výhodnější jsou USD nebo EURa (CZK se mění méně výhodným kurzem)), vhodné doplnění je platební karta. Rozumné je mít kopii cestovního pasu.

Pokud potřebujete méně obvyklou oční korekci, pak jsou důležité náhradní brýle. Na Ukrajině je velký výběr léků za nízké ceny, nezapomeňte ale na to, že některé druhy léčiv zde mají zcela jiný název a koupit léčivo, které potřebujete nemusí být proto vždy jednoduché. V případě, že trpíte nějakou méně obvyklou chorobou a je předpoklad, že budete muset vyhledat lékařskou pomoc, pak si zjistěte latinský název Vaší choroby a latinské názvy užívaných léčiv.

Nezapomeňte prosím, že v jeskyních je i v parném létě stálá teplota okolo 5 C. Teplé oblečení je proto další nutnost.

Speleologické vybavení Vám zapůjčíme, tato služba je zahrnuta v ceně pobytu. Pokud budete chtít zvolit náročnější trasu, pak Vám doporučuji zvážit, zda si nemáte přivézt vlastní přilbu. Pokud máte vybavení, na které jste zvyklí, pak Vám samozřejmě nic nebrání si dovézt vše sebou.

Nutností je nepromokavá bunda nebo pláštěnka, vhodné jsou pláštěnky ve stylu „ponča“ s prostorem pro batoh.

Z největší pravděpodobností budete potřebovat: pokrývku hlavy, baterku, plavky, v létě opalovací krém.

K zvážení: repelent proti klíšťatům, náhradní boty, kvalitní batoh s propracovaným zádovým systémem, který je šetrný k zádům a zajišťuje odvětrání,

Pro cestu autem: řidičský průkaz, zelenou kartu, technický průkaz, pokud nejste v TP zapsán jako majitel pak je nutná plná moc k užívání automobilu od jeho majitele, auto by kromě v ČR povinné výbavy mělo být vybaveno hasičským přístrojem nebo pískem.

Tento text je orientační pomůckou pro méně zkušené turisty, kteří nebudou chtít absolvovat náročnou trasu. U zkušeného speleologa, který se zajímá o náročnější sestupy, předpokládám, že o výbavě být informován nemusí.

Jestliže plánujete i více než jednodenní výlet do hor a nejste si jistí výbavou, pak mne o tomto záměru předem informujte a já Vám pošlu seznam nutných věcí a doporučení.