speleologie

Jak pobyt probíhá?

Následující program pobytu je pouze návrh, který lze velmi pružně přizpůsobit Vašim požadavkům:

  • Poté co projevíte o službu zájem dohodneme jak, kdy a kde na Zakarpatí přijedete, podrobnosti pobytu a já Vám zašlu SIM kartu ukrajinského operátora.
  • Od přejezdu hranice budeme v telefonickém kontaktu. Váš úkol bude dopravit se na místo ubytování. Pokud by vznikl po cestě jakýkoliv problém, pak Vám jej pomohu vyřešit pomocí telefonu. Moje fyzická přítomnost, vyzvednutí např. v Užhorodu na nádraží nebo přímo na hranici je možné za příplatek. V případě osobní asistence při příjezdu je lze uskutečnit prohlídku Užhorodu, Mukačeva, Chustu nebo Tjaševa. Je vhodné přijet časně ráno.
  • Ubytováni budete mnou nebo kolegou. Po zabydlení a předání informací je program plně ve vašich rukou.
  • První den doporučuji absolvovat aklimatizační přibližně 15 kilometrový pochod s průvodcem v blízkém okolí. Při pochodu se dozvíte mnoho informací o přírodě, historii a současnosti Zakarpatí. Pochod nám slouží k zjištění Vašich fyzických možností a vytvoření plánu na další den. Jestliže víte, že Vaše fyzická kondice je dobrá, jste sportovci nebo speleologii provozujete aktivně pak je pochod možné vynechat.
  • Večer je možné vykoupat se v rybníku, udělat na ohništi šašlik, zajít si na procházku nebo navštívit restauraci.
  • Druhý den (možno i první v případě vynechání aklimatizačního pochodu) se uskuteční výlet do zhruba 15 km vzdálené Karpatské přírodní rezervace na jejímž teritoriu se mimo jiné nachází množství jeskyní. V průběhu dne v rezervaci navštívíme některou z jeskyní (možno i více podle chuti a sil). Výběr jeskyně se uskuteční na základě Vašeho přání a fyzické kondice. K jeskyním se dostameme překrásným údolím Malé Ugolky. V oblasti je k vidění množství původní dřevěné architektury. Na místo můžeme dojít pěším pochodem, autobusem nebo si můžeme najmou automobil nebo mikrobus. Trasa může vézt okolo slaných jezer v Terebli (nezaměňovat se Solotvinem), přes Čumalovský monastýr, dřevěné kostelíky v Krajnikovu, Danielovu, Šandrovu. V případě zájmu a velmi dobré fyzické kondice účastníků také přes poloninu Mančul.
  • Večer druhého dne se rozloučíme a vy můžete odjet do ČR, zůstat samostatně v Karpatech, připlatit si další noc (noci) nebo jen průvodcovské služby a pokračovat například na 2 denní přechod Polonin, do Solotvina na Koločavu, zůstat několik dní v Čumalovském monastýru... prostě cokoliv.